• XI Ogólnopolski Konkurs Literacki

          • "W nas pewność, że dobrze jest żyć, kochać, cierpieć, że dobrze jest być człowiekiem" J. Szymik

            Nasza uczennica, Daria Pietrucha otrzymała III nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Literackim w kategorii klas VII-VIII na esej. Nasza ósmoklasistka napisała pracę poświęconą wartościom, które jak się okazuje - są bliskie i potrzebne młodym ludziom. Konkurs został zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Boruszowicach pod patronatem Ks. Prof. Jerzego Szymika i honorowym patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty. Gala podsumowująca Konkurs miała uroczysty charakter. Punktem kulminacyjnym było spotkanie poetyckie z Ks. J. Szymikiem, który zaprezentował swą twórczość i zapoznał zebranych ze swoimi wierszami. 

            Darii serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów literackich - już w szkole średniej. 

            J. Hajsig

          • ZAJĘCIA Z KLOCKAMI LEGO EDUCATION I ROBOTEM PHOTON

          • W klasie I odbył się cykl zajęć z wykorzystaniem klocków LEGO Education zakupionych w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”. Uczniowie poprzez zabawę mogli rozwijać wyobraźnię przestrzenną, zdolności kreatywne i manualne. Ważna była też umiejętność współpracy w grupie. Zadaniem zespołów było ułożenie konstrukcji według przeczytanych instrukcji. Dzieci bardzo chętnie pracowały, pomagały sobie wzajemne. Okazuje się, że czytanie instrukcji może być wyzwaniem, nauką  i  świetną zabawą. Uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z nowymi wyzwaniami i powstało wiele ciekawych projektów.

            W czerwcu pierwszoklasistów odwiedzili chłopcy z klasy V i VI, którzy przeprowadzili zajęcia z robotami Photon otrzymanymi również w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Zajęcia dotyczyły zapoznania z Photonem i zasadami działania czujników, które umożliwiają reakcję z robotem. Uczniowie klasy I mieli także możliwość samodzielnej pracy z urządzeniem. Uczyli się programować ruchy robota, wydawać dźwięk, zmieniać barwy czułek i oczu. Takie lekcje rozwijają u uczniów nie tylko zdolności manualne, orientację przestrzenną, ale również logiczne myślenie, ponadto wywołują dużo pozytywnych wrażeń i emocji.

            Dziękujemy Kamilowi, Wiktorowi, Michałowi i Pawłowi za przeprowadzenie ciekawej lekcji.

            A. Wywiał

          • IMPREZA PLENEROWA „MUNDUROWI DZIECIOM GMINY KOSZĘCIN”

          • 6 czerwca uczniowie klas I-III uczestniczyli w imprezie plenerowej Mundurowi Dzieciom Gminy Koszęcin. Inicjatorem oraz prowadzącym imprezę był Wójt Gminy Koszęcin, Zbigniew Seniów.  Festyn miał na celu przede wszystkim promocję działań służb mundurowych wśród najmłodszych. Mundurowi przygotowali dla dzieci wiele atrakcji, jak pokazy pojazdów, sprzętu i wyposażenia, którym na co dzień posługują się w trakcie pełnionej służby. Uczestnicy mogli zobaczyć umiejętności i wyszkolenie psów oraz koni policyjnych. Dzieci chętnie słuchały również wykładów na temat bezpieczeństwa i same miały możliwość sprawdzenia się jako ratownik niosący pomoc innym, gdyż uczyli się podstaw udzielania pierwszej pomocy. Wszystkie stoiska służb mundurowych cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

            A. Wywiał

          • Festyn Rodzinny

          • Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Festynu Rodzinnego zorganizowanego przez Radę Rodziców w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rusinowicach, który odbył się 11.06.2023r. W festynie wzięli udział uczniowie z rodzicami i rodzeństwem. W trakcie imprezy zapisani uczniowie mieli mozliwość sprawdzić się w turnieju szachowym. Oprócz tego było wiele atrakcji np. rozgrywki piłki nożnej dzieci kontra rodzice, pokaz strażaków z udzielania pierwszej pomocy, doświadczenia chemiczne oraz zabawy z animatorami. Każdy mógł się poczęstować watą cukrową i napojami. Pogoda i humory dopisały :)

          • Dzień Dziecka

          • Klasa IV, V i VI wybrały się 1 czerwca na pieszą wycieczkę do Piłki Łowisko, aby świętować Dzień Dziecka. Po drodze dzieci miały możliwość pobawić się w podchody, poszukując wskazówek zostawionych przez kolegów i koleżanki i wykonując różne ciekawe zadania. Następnie uczniowie spędzili przyjemny czas nad wodą, gdzie próbowali swoich sił w wędkarstwie, niektórym udało się nawet złowić rybę :) 

            Uczniowie klas I-III wyjechali w tym dniu do kina na seans "Mała syrenka". Następnie udali się do kawiarni "Kamienica", gdzie czekała na nich słodka niespodzianka - przepyszne lody. Uwieńczeniem tego dnia był czas spędzony na placu zabaw, gdzie dzieci mogły aktywnie i wesoło pobawić się.

            Wspólny czas upłynął szybko, ale bardzo miło.

          • Wycieczka klas I-III do JuraParku w Krasiejowie

          • W dniu 10 maja 2023 r. uczniowie klasy I -III wybrali się na wycieczkę do JuraParku w Krasiejowie. Celem wycieczki było poznanie prehistorycznego świata dinozaurów.

            Park zwiedzaliśmy, zaczynając od niezwykłej atrakcji, jaką jest Tunel Czasu. Pociągiem wyruszyliśmy w niezwykłą, interaktywną podróż poprzez dzieje naszej planety. Przyglądaliśmy się narodzinom Ziemi, powstaniu atmosfery i pierwszym formom życia. Po pełnej wrażeń podróży w Tunelu Czasu udaliśmy się na spacer ścieżką edukacyjną, gdzie mogliśmy zobaczyć prehistoryczne dinozaury w naturalnej skali. Odwiedziliśmy również pawilon, w którym pod szklaną podłogą oglądaliśmy efekty pracy studentów archeologii Uniwersytetu Opolskiego - odkryte na tym terenie kości dinozaurów.

            Wiele emocji dostarczył wszystkim seans w kinie 5D oraz wizyta w Oceanarium, gdzie dzięki specjalnym okularom mieliśmy okazję podziwiać prehistoryczne stworzenia morskie w 3D.   

            JuraPark miał nie tylko do zaoferowania naukowe fakty, ale również niezwykły plac zabaw, który wszystkich zachwycił. Na koniec wycieczki w Parku Nauki i Ewolucji Człowieka poznaliśmy naszych najstarszych przodków i nasze pradzieje oraz kolejne etapy ewolucji człowieka. Piękna pogoda oraz radosny nastrój towarzyszył wszystkim przez całą wycieczkę.

            A. Wywiał

          • Lekcje biblioteczne w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

          • Uczniowie klasy I w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa kilkukrotnie  odwiedzali Filię Gminnej Biblioteki Publicznej w Rusinowicach, gdzie zapoznali się z funkcjonowaniem i regulaminem biblioteki, poszerzyli wiedzę na temat rodzajów zbiorów bibliotecznych i sposobów korzystania z nich, zasadami wypożyczania i oddawania książek, a po założeniu kart czytelniczych samodzielnie dokonywali wypożyczeń wybranych pozycji. Dzięki uprzejmości pani bibliotekarki mogli także obejrzeć teatrzyk obrazkowy „Kamishibaj” oraz uczestniczyć w „Żywej lekcji historii” naszego regionu w Izbie Pamięci znajdującej się przy bibliotece.

            Uczniowie uczestniczyli również w cyklu lekcji bibliotecznych pod hasłem „Świat baśni Andersena” obejmujących zapoznanie dzieci z następującymi utworami: „Dziewczynka z zapałkami”, „Królowa Śniegu”, „Brzydkie Kaczątko”. Baśnie Andersena wywierają  ogromny wpływ na rozwój emocjonalny i społeczno-moralny dziecka, kształtują u dzieci umiejętność życia i działania wśród ludzi oraz udzielania pomocy potrzebującym. Dzięki baśniom młody czytelnik może poznać i docenić wartość prawdziwej przyjaźni, uczy się, że nie należy oceniać nikogo wyłącznie po wyglądzie zewnętrznym, ubiorze czy innych oznakach zamożności. Uczniowie po wysłuchaniu każdej baśni oraz jej omówieniu mieli do wykonania w grupach różne zadania z nią związane, m.in. qiuz ze znajomości utworu, układanie historyjek obrazkowych, rozwiązywanie zagadek i innych łamigłówek.

            Podsumowaniem cyklu lekcji bibliotecznych był udział dzieci w klasowym konkursie czytelniczym ze znajomości baśni H. Ch. Andersena, w którym I miejsce zdobyła Magdalena Kozak, natomiast II - Bartosz Lisiecki i Jakub Dziura.

            Serdecznie dziękujemy p. bibliotekarce Agnieszce Just za poświęcony czas i przybliżenie nam swojej pracy zawodowej.

            A. Wywiał

          • Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole

          • 21 marca to kolejna wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego.

            Nareszcie nadeszła wiosna! Tego dnia oficjalnie obchodziliśmy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w naszej szkole. W klasach pojawiły się wiosenne dekoracje, nie zabrakło również strojów w wiosennych kolorach.

            W ramach obchodów Pierwszego Dnia Wiosny odbył się konkurs na najpiękniejszy i najbardziej oryginalny strój Pani Wiosny. Reprezentanci poszczególnych klas w takt muzyki prezentowali się w swoich różnobarwnych strojach. Następnie odbył się międzyklasowy wiosenny konkurs, w którym uczestnicy musieli wykazać się wiedzą na tematy związane z tą radosną porą roku. W szranki konkursu stanęło po dwóch  przedstawicieli klas I-III oraz V-VIII. W kategorii klas młodszych I miejsce zajęli drugoklasiści, a w starszych uczniowie klasy V i VIII b.

            Obchody Pierwszego Dnia Wiosny zakończyły się zajęciami klasowymi zorganizowanymi przez wychowawców.

            W tym dniu klasa IV wybrała się do kina w Lublińcu na film animowany pt. „Szczęście Mikołajka", który opowiada o przygodach jednego z najpopularniejszych dziecięcych bohaterów wszech czasów, ale także o perypetiach jego twórców, René Goscinnego i Jean-Jacquesa Sempe. W „Szczęściu Mikołajka” uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak to wszystko się zaczęło. Przekonali się również, że to wrodzona ciekawość chłopca kazała mu zakraść się do pracowni swoich twórców, którzy postanawili opowiedzieć Mikołajkowi o swojej przyjaźni, dzieciństwie i o tym, jak pewnego dnia go wymyślili.

            Ten wyjątkowy dzień upłynął w bardzo miłej i serdecznej atmosferze.

            A. Wywiał, J. Hajsig

          • II Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Szkoły

          • Dnia 19.05.2023r. odbył się II Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rusinowicach. Celem turnieju było rozwijanie kreatywności oraz talentów i zdolności uczniów szkoły podstawowej. Turniej rozegrany został systemem szwajcarskim, 7 rund po 10minut czasu gry na zawodnika. W turnieju wzięło udział 34 zawodników z czterech szkół.

             

            W kategorii chłopców miejsca na podium zdobyli:

            I miejsce- Michał Panek

            II miejsce- Kamil Włodarz

            III miejsce- Piotr Czudaj

             

            W kategorii dziewcząt:

            I miejsce- Katarzyna Czudaj

            II miejsce- Julia Cierpioł

            III miejsce- Blanka Famuła

             

            W klasyfikacji dla szkół pierwsze miejsce zdobył Zespół Szkół w Kochanowicach, II miejsce- Zespół Szkolno- Przedszkolny w Lisowicach, III miejsce- Zespół Szkolno- Przedszkolny w Rusinowicach, IV miejsce- Zespół Szkolno- Przedszkolny w Potępie.

             

            Krzysztof Juroszek

          • Wycieczka do Planetarium w Chorzowie

          • 10 maja br. klasa VI wybrała się na wycieczkę do Chorzowa. Celem wycieczki było m.in. Planetarium. Uczniowie odbyli niezapomnianą podróż w czasie i przestrzeni, biorąc udział w dwulekcyjnych zajęciach pod sferycznym niebem planetarium.  Obejrzeli zjawiska, na obserwację których musieliby poświęcić wiele dni i nocy. Treści omawiane w Planetarium to orientacja na sferze niebieskiej – kierunki świata, gwiazdy i gwiazdozbiory, model geocentryczny budowy świata, teoria heliocentryczna Mikołaja Kopernika, ruch obrotowy Ziemi oraz ruch obiegowy Ziemi. Uczniowie mieli również okazję przewieźć się kolejką linową "Elka". W drodze powrotnej była przerwa na posiłek w McDonaldzie. Wycieczka sprawiła uczniom wiele radości i była dobrą okazją do integracji klasy.

          • Zajęcia z matematyki

          • Na zajęciach dodatkowych z matematyki uczniowie klasy 4 wykonali sklep, który posłuży do ćwiczenia obliczeń na ułamkach dziesiętnych.

          • Dzień Szalonych Fryzur

          • Dnia 15 maja został zorganizowany w szkole Dzień Szalonych Fryzur. Zadaniem uczniów było przygotowanie niesamowitych fryzur, wykazali się oni dużą kreatywnością. W akcję zaangażowało się dużo osób.

            Szkolny Wolontariat

          • Świętujemy Dzień Ziemi, Dzień Naukowca oraz Pierwszy Dzień Wiosny

          • W dniu 17 kwietnia w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Ziemi, Dzień Naukowca, Pierwszy Dzień Wiosny. Klasa 3 przedstawiła spektakl o powitaniu Pani Wiosny. II-gi Dzień Naukowca odbył się pod patronatem Mikołaja Kopernika, który opowiedział o sobie i życzył młodym naukowcom radości z odkrywania. Spośród pięciu drużyn jury wybrało zwycięzców.

            I miejsce – „płonąca ręka” Milena Potempa, Paulina Piotrowska i Piotr Baron

            II miejsce – „lampa lawa” Anita Pietrek, Damian Parkitny

            III miejsce – „ciecz nienewtonowska” Maja Hanszla, Daria Pietrucha

            Doświadczenia prezentowali także Marta i Amelia z 8b oraz Nel, Amelia, Grzesiu i Paweł z 6. Zapraszamy do zobaczenia filmiku na fb, który zmontował Michał Fabian.

            Dzień Ziemi uczciliśmy konkursem z wiedzy ekologicznej. Każda klasa wystawiła swoją dwuosobową drużynę.

            I miejsce – Katarzyna Konopka i Filip Poloczek

            II miejsce – Piotr Baron i Jakub Szaforz

            III miejsce dla klas 8b, 5 i 4 – Daria Pietrucha i Emilia Szulc, Katarzyna Szymanek, Kamil Wyczka, Barbara Konopka, Milena Szromik.

            Paulina Piotrowska i Paulina Wajda oraz Marta Masoń i Daria Pietrucha wykonały dwa Układy Słoneczne 3 D.

            Nagrodami w konkursach były same 5 i 6 oraz dni bez pytania dla klasy.

            K.Kocur, A. Maruszczyk, E.Plaza

          • Dwudniowa wycieczka do Pawełek

          • W dniach 27-28 kwietnia 2023 r. czwartoklasiści - pod opieką p. J. Hajsig i p. E. Plazy - udali się do Pawełek na swoją pierwszą dwudniową wycieczkę. Miejscem docelowym było Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Pawełkach, w którym można było aktywnie i ciekawie spędzić czas.

            Program wyjazdu był urozmaicony. Pierwszego dnia udaliśmy się ścieżką przyrodniczo - dydaktyczną do Stawu Brzoza, urokliwego zbiornika wodnego, w pobliżu którego stoi kapliczka - replika - drewnianego kościółka pw. Matki Boskiej Fatimskiej na pamiątkę  przeniesienia go do Pawełek. Trasa podzielona była na przystanki opisujące różne wiadomości przyrodnicze, np. budowę lasu, zwierzęta, ptaki oraz zadania do wykonania. Po obiedzie był czas na gry i zabawy na boisku (rozegranie meczy) oraz na gry sprawnościowe i skorzystanie z plenerowej siłowni. Wieczorem - przy ognisku - piekliśmy kiełbaski, śpiewaliśmy piosenki i rozmawialiśmy, następnie zorganizowa-liśmy dyskotekę, na którą wszyscy czekali, by pokazać się w przygotowanych specjalnie na tę okazję strojach.

            Niezapomnianą atrakcją drugiego dnia były warsztaty pieczenia chleba i bułek w piecu opalanym samym drew-nem. Mieliśmy okazję - pod kierunkiem p. Róży - poznać tradycyjną metodę pieczenia chleba (wyrabianie ciasta, przesiewanie mąki, wygniatanie i wyrastanie ciasta). Smak i zapach upieczonego pieczywa był niepowtarzalny, w połączeniu z masełkiem stanowił rewelacyjną przekąskę. Tego dnia udaliśmy się do kościółka Matki Boskiej Fatimskiej, gdzie podziękowaliśmy za opiekę, po czym wyruszyliśmy nad stawy rybne, tam odpoczęliśmy i pogawędziliśmy. W oczekiwaniu na przyjazd rodziców odbyły się jeszcze rozgrywki piłki nożnej. 

            Nasz klasowy wyjazd był bardzo aktywny, nikt nie narzekał jednak na kilkunastokilometrowy dystans, który musieliśmy przejść pieszo. Miło, wesoło i bezpiecznie spędziliśmy wspólny czas. Ta wycieczka była okazją do integracji i poznania siebie w nowych warunkach i sytuacjach. Cenne doświadczenia - jakie zdobyli uczniowie - na pewno staną się przyczyną do podejmowania nowych wyzwań.

                                                                                                                                           Joanna H.

          • No backpack day, czyli dzień bez plecaka

          • 5 maja 2023r. w naszej szkole odbył się Dzień bez plecaka. To dzień, w którym uczniowie mogli wykazać się kreatywnością. Każdy miał swój oryginalny pomysł na "plecak". Pomysły były różnorodne. Dzień ten przebiegł w miłej, pełnej śmiechu atmosferze.

          • Turniej Tymbarka

          • W dniach 13-14.04.2023r. odbyły się dwa turnieje piłki nożnej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, w których miały okazję wziąć udział reprezentacje Szkoły Podstawowej w Rusinowicach.

            Pierwszy turniej dla chłopców w kategorii wiekowej U-12 rozegrany został w Woźnikach. W turnieju wzięło udział 12 drużyn z powiatu lublinieckiego, jednak awans mogła zdobyć tylko jedna z nich. Drużyny zostały podzielone na 3 grupy po 4 zespoły, z których jedna najlepsza mogła zagrać w finale. Drużyna z Rusinowic w grupie wygrała 2 mecze i jeden przegrała wynikiem 1:0, co niestety nie pozwoliło na wyjście z grupy. Awans na kolejny szczebel turnieju, który odbędzie się na stadionie w Chorzowie zdobyła drużyna z Boronowa.

            Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Sebastian Myland, Aleksander Szaforz, Jakub Maroń, Kamil Wyczka, Szymon Kandzia, Wiktor Just, Igor Gędek, Borys Pietrek oraz Maciej Sykuła.

            Następnego dnia w Kochcicach turniej rozegrały dziewczyny w kategorii U-12. Zespół Szkoły Podstawowej w Rusinowicach zdobył 3 miejsce w powiecie.

            Szkołę reprezentowały: Lara Czornik, Lena Baron, Otylia Piątkowska, Milena Szromik, Nadia Wreczycka, Amelia Czok, Nadia Wojsa oraz Milena Piowczyk.

          • Konkurs na najpiękniejszą zakładkę do książki

          • W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa  odbył się w naszej szkole konkurs pt. "Najpiękniejsza  zakładka  do książki". Laureatami konkursu zostali: W. Maruszczyk - I miejsce, M. Murgot - II miejsce, T. Masoń - III miejsce. Wyróżnienia zdobyli: M. Zamoski, J. Kowolik, E. Jaguś i M. Pietrykowska. Gratulujemy!

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny w Rusinowicach
      • Kontakt - szkoła Sekretariat: 517 375 744 Dyrekcja: 517 351 280 Pokój nauczycielski: 728 874 677 Kontakt - przedszkole Nauczyciele: 502 528 681 Obsługa kuchni: 505 146 621
      • ul. Lompy 18 42-700 Rusinowice Poland
      • Cezary Nowicki inspektor@odocn.pl tel. 602762036
    • Logowanie